Реч лингвисте

Горак укус једа

Написао/ла Језикофил

          пише: др Ана Миленковић, научни сарадник Института за српски језик САНУ

        Да ли вам се некада десило да некоме желите да кажете како се осећате, али, у тренутку, застанете, устукнете, не можете да пронађете праву реч?

          Природа људских осећања је таква да припада нашем унутрашњем, личном свету, а много мање нашој објективној стварности. Зато нам је тешко да пронађемо праву реч, да се правилно изразимо и, неретко, оно што изговоримо не испадне онако како смо желели.

          Када говоримо о својим осећањима, ми, заправо, покушавамо да опишемо нешто што је апстрактно, да то нешто отелотворимо, да га учинимо опипљивим. У таквим случајевима концептуализујемо одређене аспекте стварности, што значи да апстрактне појмове сводимо на оно што нам је ближе и доступније, на  физички опипљива искуства.

          Све што се дешава са човеком, а у вези је са његовим емоцијама, расположењима и психолошким стањима, дешава се унутар њега самог (у ограниченом простору његовог тела). Због тога ћемо другој особи најлакше описати како се осећамо, ако своја осећања осликамо кроз физичке или физиолошке промене које доживљавамо.

          Једна таква физиолошка промена, која се дешава када се, на пример, љутимо, јесте лучење жучног сока, тј. посебне, јетрене течности која се назива и јед.

          Када чујете реч јед, на шта прво помислите? Верујем да ће већина рећи: љутња, бес, гнев, нервоза и сл. Међутим, прво, примарно значење именице јед (онако како га бележи Речник САНУ) у вези је са конкретном материјом која представља продукт биофизиолошког понашања једног органа људског организма. Тек је секундарно значење у вези са људским емоцијма.

      Јед

  1. жућкастозеленкаст сок горког укуса који лучи јетра, жучни сок, жуч.
  2. љутина, гнев, бес, огорчење, озлојеђеност; мржња.

          Како је именица јед почела да означава љутњу, гнев или бес? Примарно значење дате лексеме јесте течност коју лучи јетра. Према народном веровању јед (жуч) је горког укуса. О томе сведоче искуства свих оних људи којима је некада прорадила жуч и оставила им горак укус у устима. Горак укус изазива осећање непријатности. Отуда и метафора НЕПРИЈАТНО ЈЕ ГОРКО помоћу које настаје секундарно значење лексеме јед које је у вези са осећањима љутње, гнева и беса.

          Фразеологизам прорадила ми је жуч, у значењу разбеснео сам се, упућује на наивну слику света, тј. тзв. наивну физиологију. Човек претпоставља да је активација жучи један од телесних пратилаца беса, иако, најчешће, дато осећање не проживљавамо са специфичним, жучним тегобама. У основи метафоре НЕПРИЈАТНО ЈЕ ГОРКО лежи наше уверење да када смо бесни, наш организам лучи жуч (јед).

          Дакле, када се једимо, када осећамо јед, ми се, заправо, љутимо, а љутњу описујемо посредно, њеним свођењем на конкретну материју која је физиолошка последица датог осећања.

          И зато, ако случајно, у пролазу, чујете старијег комшију, баку или деку како се жале на горак укус једа, питајте их шта их мучи, јер вам, заправо, на тај начин, они говоре о својим осећањима.

1 коментар

  • Када имам контролни
    Тад ме мучи јед,
    Ал’ то прва петица
    Све претвори у мед!

Оставите коментар