Реч дана

Обама и Дубаи са Алиекспреса

Написао/ла Језикофил

Широм света се поручује са сајтова Алибаба (AliBaba), Виш (Wish), Алиекспрес (AliExpress) и Тему (Temu), који продају производе малих предузећа из Кине. И код нас је куповина џиџа-биџа на овај начин све популарнија. Заједничка карактеристика понуђених производа је врло повољна цена. А таква цена, ако је судити према искуствима купаца, често призива и добру стару: колико пара – толико музике. Занимљиво је, међутим, да се само име једне од ових платформи користи у језику на интернету и у новинским насловима на следећи начин:

(1) „OBAMA SA ALI EKSPRESA„: Već ga vide kao novog premijera Francuske, a njegova priča zaintrigirala je CEO SVET (VIDEO) (sd.rs).

(2) Oni su kao Amerikanci sa Ali ekspresa. Svi trče, lete, zakucavaju, šutiraju, a ne znaš im imena (sportal.blic.rs).

(3) ILIRI SA ALI EKSPRESA! Loša istorija: Mit o albanizovanoj Iliriji i nezadovoljnici (alo.rs).

(4) Tito sa Ali-ekspresa (nin.rs).

(5) „Beograd će uskoro početi da liči na Dubai sa Ali Ekspresa“ (nova.rs).

(6) Veljko Belivuk sa ali ekspresa (x.com).

(7) Sara je Chanel sa ali expresa (evrovizija.rs).

Запажена синтагма се у примерима састоји од два елемента: властите именице (Обама, Американци, Илири, Тито, Дубаи, Вељко Беливук, Шанел) и увек исте предлошко-падежне конструкције: са Алиекспреса. Властита именица представља нешто што је „угледно”, оригинално, изворно, а конструкцијом са Алиекспреса се истиче да имамо посла са нечим што није баш такво, баш као што су производи који се поручују са овог сајта често неупоредиво јефтиније копије оригиналних производа, које су, узгред, и дискутабилног квалитета. Оригинал тј. узорни примерак поставља одређене стандарде, али не мора увек бити позитиван и угледан (в. пр. 6). Употребом елемента са Алиекспреса постиже се деградација оног који личи или жели да личи на оригинал: Тито, Обама, Дубаи, али замало, ништа више до лоша копија.

Зашто Тито није са Виша? Зато што је Алиекспрес познатији и популарнији у Србији. Међутим, једна нова платформа за продају производа из Кине се успешно пробија на наше тржиште. Питање је, претпостављамо, дана када ће Тито, Илири и остали узорни концепти добити копију и са Темуа.

Мср Александра Томашевић

[Рођена 1996. године. Основне и мастер студије завршила на Филолошком факултету у Београду, на Групи за српски језик и књижевност. Студент докторских студија на Филолошком факултету и стипендиста Министарства науке, технолошког развоја и иновација, од 2022. ангажована на Институту за српски језик Српске академије наука и уметности, на Одсеку за стандардни језик. Добитник награде „Доситеја” 2019. године. Добитник стипендије за изузетно надарене студенте 2020. године. Учествовала на више конференција за младе филологе. Пише и објављује радове који се баве савременим језиком, нормативистиком и методиком наставе српског језика. Заинтересована за истраживање савременог српског језика, нарочито у области морфологије, синтаксе, семантике и прагматике.]

Оставите коментар