У свом примарном значењу глагол комуницирати има значење разменити обавештења, поруке и сл., бити у контакту са неким.
Управо ово „са неким” јесте кључно, јер се тиме показује да је глагол комуницирати непрелазан, тј. подразумева да комуницирате са неким о нечему, али не и да комуницирате нешто.
Зато делује необично када на интернету налетимо на примере типа:
Onda bi trebalo očekivati da žena, svesno ili ne, eksploatiše taj signal kada muškarcu komunicira poruku da je zainteresovana …
Reklama komunicira poruku da gde god da ste i bilo u koje vreme, možete koristiti online portal British Council-a.
Poslednja debata … na temu „Kako se danas komuniciraju političke poruke?“ održana je 8. juna 2021. godine u online formatu.
Kako iskomunicirati poruku na pravi način i ostati miran u svim situacijama?
Иако ови примери нису чести, напротив, показују неуобичајну рекцију глагола комуницирати (па и његовог парњака искомуницирати), која је, вероватно, пренета из енглеског језика, где можемо наћи конструкције типа:
He defends himself by saying that appearing on television chat shows helps him to communicate his message better.
Поруку, која је често предмет ових реченица, свакако је боље пренети или саопштити, пре него комуницирати или искомуницирати.
У време опшег дизања комуникације и комуникативних вештина на пиједестал пресудности у сферама пословног, политичког, али и дигиталног окружења, понекад се треба запитати и да ли готово преузимање образаца из енглеског језика на прави начин „комуницира” поруку коју желимо да пренесемо.
пише: др Слободан Новокмет
Истраживање спроведено уз подршку Фонда за науку Републике Србије, 7750183, Јавни дискурс у Републици Србији – PDRS