Није нам страно да се именицом рогоња, осим рогатих животиња, неретко именују и преварени мужеви, тј. мушкарци, дакле они којима је жена, како то сликовито воли да каже наш народ, набила пар рогова (изр. набити рогове – имати ванбрачни сексуални однос, РСАНУ).
Међутим, зашто друштво превареног мужа види са паром натакнутих рогова?
Иако се мотивација за ово значење може пронаћи у чињеници да се рогате животиње (као што су бик, во и сл.) доживљавају као глупе и наивне због своје величине и спорости, па се отуда и преварени муж види као наивчина, ипак не треба заборавити да се већина рогатих животиња, као што су бик или ован (а с њима у вези и јелен), у домаћој традицији и култури доживљавају и као представници снаге, моћи и сексуалне потенције, па су код њих рогови више симбол мушкости него полне немоћи.
Отуда Милан Шипка, трагајући за пореклом овог израза у књизи Зашто се каже, налази цитат Италијана Луратија, који право порекло израза набити рогове (тал. fare le corna, фр. planter les cornes, нем. Hörner aufsetzen…) види y обичају, забележеном још y старој Грчкој, да се за неморално понашање жена кажњавају мужеви тиме што су им на јавном месту стављали рогове на главу. Рогови су, по њему, фалусни симбол: два рога представљају два фалуса које је муж, из кукавичлука или као свесни подводач, трпео у животу своје жене (Шипка „Зашто се каже“ 2007: 137–138).
У Речнику САНУ, који још није дошао до слова Р, ипак можемо наћи једну животињу која својим роговима симболизује превареног мушкарца, а то је јарац (2. б. муж кога жена вара, рогоња, РСАНУ) и аугментатив јарчина (1. подр. онај кога жена вара, преварени муж, РСАНУ), а квалификатор подр. уз ову дефиницију говори нам да значење има подругљив, подсмешљив призвук. Изгледа да се нашем човеку јарац учинио као најпоузданији симбол брачне наивности.
С.Н.
Рогате животиње се углавном паре једном годишње у време тзв. сезоне парења. Само тада су мужјаци потентни, тада су спремни да дају живот за женку и једино тада су женкама интересантни и неодољиво потребни. Ван сезоне парења мужјаци су незаинтересовани за женке, а женке су неприатељски расположене према одраслим мужјацима. Зато, када су људи у питању, израз „набити рогове мушкарцу“ значи – напустити га као сексуалног партнера због његове сексуалне незаинтересованости или неактивности и прибећи односима са другим мушкарцем који је сексуално заинтересован. Дакле, рогови значе – ти си брале „ван сезоне“, па зато твоја женка оде код другог (активног) мужјака…до даљњег.. Ти рогови нису трајног карактера, па их неко добије само једном у животу уз могућност повратног освајања своје „женке“, неко их добија с времена на време, а неко – сваког дана.